Banki w BIK-u weryfikują posiadanie zaciągniętych już zobowiązań kredytowych przez klienta, a także terminowość spłat tych zobowiązań. Celem BIK-u jest ochrona interesów banków, firm pożyczkowych i innych instytucji oraz zablokowanie możliwości uzyskania kredytu lub pożyczki w banku przez osoby niewiarygodne i niewypłacalne.
Jest to logiczne. Można założyć, że jeśli klient miał w przeszłości problemy ze spłatą zobowiązań we właściwym terminie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości również nie będzie spłacać długów w terminie. Ustawodawca w minimalnym stopniu zabezpiecza wierzycieli przed dłużnikami. Mają oni możliwość dochodzenia zwrotu wierzytelności w drodze postępowania sądowego. Niestety, w Polsce postępowania sądowe wiążą się z kosztami i stratą czasu, a ostatecznie może się okazać, że egzekucja z majątku dłużnika jest bezskuteczna. Co dla wierzyciela oznacza, że nie może zaspokoić się z majątku dłużnika, bo ten go nie ma.
Warto sprawdzać klientów w BIK-u. Problemy w przeszłości ze spłatą zobowiązania oznaczają, że klient jest niewiarygodny i ryzykowne jest udzielenie mu jakiegokolwiek wsparcia finansowego, zwłaszcza w wyższej kwocie. BIK chroni też samych dłużników. Uniemożliwia on im zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych w sytuacji kiedy mają już problemy ze spłatą poprzednich zobowiązań. Zaciąganie w takiej sytuacji kolejnych zobowiązań może mieć wyjątkowo negatywne skutki.
Czy dostęp do bazy BIK jest powszechny?
Prawo bankowe narzuca na banki obowiązek zamieszczania w BIK-u informacji kredytowych na temat wszystkich klientów. Konieczna jest zatem ciągła aktualizacja danych zamieszczonych w bazie. Przepisy prawa nie narzucają na firmy pożyczkowe jednak żadnych obowiązków związanych z zamieszczaniem danych w BIK-u. W związku z powyższym firmy pożyczkowe nie muszą zamieszczać raportów i właściwie jakichkolwiek informacji na temat swoich klientów. Należy jednak podkreślić, że istnieją jednak firmy pożyczkowe, które korzystają z bazy BIK.
Znaczna część pożyczkobiorców myśli, że firmy pożyczkowe nie sprawdzają swoich klientów w BIK. Firmy pożyczkowe jednak stosują wiele różnorakich metod sprawdzenia wiarygodności swoich klientów. Zaliczyć można tutaj między innymi BIG Data. Jest to system, który umożliwia firmom pożyczkowych weryfikowania przeszłości kredytowej klientów oraz sprawdzania wielu innych informacji na temat przeszłości kredytowej swoich klientów. BIK jest wtedy niezłym uzupełnieniem weryfikacji klientów.
Faktem jest, że wiele firm pożyczkowych nie współpracuje z BIK i BIG. Aby zabezpieczyć interesy firmy pożyczkowej, powinni oni korzystać ze wszystkich dostępnych obecnie technologii scoringowych. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na popularność szybkich pożyczek internetowych, która ciągle rośnie. Jeśli firma dba o swoje bezpieczeństwo finansowe powinna stosować dostępne innowacyjne metody weryfikacji swoich klientów.
Jak troszczyć się o swoją historię kredytową w BIG
Przepisy prawa obowiązujące w kraju stanowią, że każdy kto jest zainteresowany może mieć dostęp do bazy BIK i sprawdzić historię kredytową. Są jednak pewne ograniczenia. Zainteresowani mogą mieć bezpłatny dostęp do informacji w BIK wyłącznie raz na 6 miesięcy. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można go złożyć drogą pisemną lub osobiście w BIK-u w Warszawie. Wniosek o udostępnienie informacji z BIK musi zawierać dane osobowe wnioskodawcy, serię i numer dowodu osobistego, PESEL. Ciekawe jest, że BIK posiada także dodatkowe usługi, jak np. analiza aktualnych zobowiązań. W przypadku chęci skorzystania z tej usługi musimy się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów. BIK posiada w ofercie także usługę BIK pass. Jest to certyfikat, który potwierdza wiarygodność kredytowej klienta. Wpływa to z pewnością do szybszego udzielenia wsparcia finansowego lub uzyskania lepszych warunków kredytowych.
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?