Okres spłaty na dalszym miejscu
Część klientów już podczas składania wniosku o pożyczkę popełnia duży błąd. Klienci zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość oferowanej pożyczki, a nie na okres spłaty zobowiązania. A nieodpowiednio dobrany czas spłaty pożyczki może skutkować licznymi nieprzyjemnościami. Również zbyt krótki okres spłaty zobowiązania przy jednoczesnej wysokiej kwocie pożyczki może spowodować, iż mogą powstać problemy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. kiedy pożyczamy 1300 zł na okres 15 dni, ale także przy pożyczce w wysokości 400 zł na 60 dni. Takie pożyczki oferuje między innymi Wonga, Ekstraportfel oraz Ekspres Kasa. W przypadku pierwszej sytuacji dłużnik może nie być w stanie uregulować tak wysokich należności w krótkim czasie, co może wiązać się z koniecznością pokrycia odsetek ustawowych, a także kosztów monitów, a nawet kosztów windykacji. W przypadku drugiej sytuacji dłużnik może zapomnieć o pożyczce co z kolei wiąże się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów pożyczki. Oczywiście można tego uniknąć. W jaki sposób?
Dobrze dobrany czas spłaty pożyczki
Dłużnik decydując się na określony termin zwrotu zobowiązania powinien dać sobie tzw. bufor bezpieczeństwa. Nie należy się bać z korzystania z optymalnego czasu zwrotu pożyczki. Należy kierować się zasadą, że im wyższa jest pożyczka, tym dłuższy powinien być okres spłaty pożyczki. Klienci powinni pamiętać, że zawsze mogą zwrócić pożyczkę we wcześniejszym terminie, a dłuższy okres spłaty zobowiązania jest jedynie zabezpieczeniem.
Spłata długu w okresie wypłaty wynagrodzenia
Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie terminu spłaty zobowiązania w okresie wypłaty wynagrodzenia. Można w tym okresie ustawić zlecenie przelewu z konkretną datą. Pozwoli to zabezpieczyć dłużnika przed ewentualnym przeoczeniem przelewu lub zapomnieniem o konieczności jego wykonania. Można również zdecydować się na ustalenie terminu zwrotu zobowiązania na czas, w którym dłużnik płaci większość rachunków stałych, takich jak abonament za telefon, internet, prąd lub wodę.
Nagły przypływ gotówki
Dłużnik powinien zastanowić się czy nie posiada własnych dłużników, któzy zalegają mu ze spłatą pożyczonych pieniędzy, czy nie otrzymał lub nie otrzyma premii, dodatkowego zlecenia itp. Kiedy budżet dłużnika zostanie zasilony dodatkowymi środkami finansowymi powinien on przeznaczyć te środki na spłatę zobowiązania, nawet jeśli to tylko spłata częściowa. Spłata zobowiązania we wcześniejszym terminie pozwala zaoszczędzić na odsetkach jakie są naliczane zgodnie z postanowieniami umowy.
Oszczędzanie pieniędzy
Dłużnicy często zapominają, że pieniądze pozyskane z pożyczki kiedyś się kończą. Powinni mieć na uwadze, że termin spłaty zobowiązania jest krótki i zacząć oszczędzać przy wykonywaniu codziennych czynności. Istnieje wiele skutecznych metod oszczędzania, o których przypominamy państwu w oddzielnym artykule pt. „Oszczędzanie nie takie trudne jak się wydaje”.
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?