Wysokość oprocentowania i opłat pożyczki online

Wysokość oprocentowania i opłat pożyczki online

Przepisy prawa obowiązujące w Polsce zabezpieczają interesy klientów, korzystających z instytucji udzielających krótkich pożyczek gotówkowych. Ustawodawca narzuca na firmy pożyczkowe oraz banki maksymalną wysokość odsetek, które nie mogą przekraczać czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego.

Aktualnie stopa lombardowa określona przez Radę Polityki Pieniężnej wynosi 4%. W związku z powyższym, firmy pożyczkowe mogą doliczać swoim klientom oprocentowanie pożyczek i kredytów w wysokości maksymalnie 16% w skali roku. O ile oprocentowanie maksymalne jest określone z góry, o tyle żadne przepisy nie regulują wysokości opłat dodatkowych pobieranych przez banki i firmy pożyczkowe. Może się więc zdarzyć, że poza 16% oprocentowaniem, klient będzie zmuszony pokryć dodatkowe koszty, często wysokie, związane z uzyskaniem środków finansowych. Zarówno banki, jak i firmy oferujące pożyczki starają się przedstawiać oferty w jak najbardziej korzystnym świetle, a liczba fachowych terminów sprawia, że klienci często nie wiedzą jaki jest właściwie koszt uzyskania kredytu lub pożyczki.

Jedynie Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania jest wiarygodnym parametrem, który pozwala ocenić całkowity koszt pożyczki. Należy podkreślić, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku wielu firm pożyczkowych RRSO może mieć wysokość nawet kilku tysięcy procent! Oczywiście osoba, która posiada zobowiązania nie odczuwa tej wysokości, gdyż umowa z pożyczkodawcą zawierana jest na krótki okres, np. miesiąc a nie na rok, a odsetki w takim przypadku są niższe niż pożyczona kwota. Gdyby jednak pożyczkobiorca obliczył RRSO w skali roku, wówczas okazałoby się, że już same odsetki byłyby znacznie wyższe niż pożyczona kwota.

Działalność firm pożyczkowych ma charakter typowo komercyjny. Ponieważ firma musi przynosić dochody, pożyczkodawca poza tradycyjnym oprocentowaniem może pobierać od klientów dodatkowe opłaty związane z pożyczką oraz różnorakie prowizje. W wielu przypadkach pożyczkobiorca płaci prowizję już w chwili przystąpienia do pożyczki. Wysokość takiej prowizji zazwyczaj określona jest procentowo w zależności od wysokości pożyczki. Kolejnymi opłatami są opłaty manipulacyjne oraz administracyjne. Pożyczkodawcy pobierają często opłaty także za dostarczenie pożyczki pod określony adres. Jednak największe opłaty związane są z przedłużeniem terminu spłaty pożyczki. Podobnie wyglądają opłaty związane ze spłatą pożyczki po upływie wyznaczonego terminu, kiedy pożyczkobiorca nie złożył wniosku o odroczenie spłaty. Pożyczkodawca obciąża wówczas klienta kosztami związanymi z wysłaniem wniosków, wezwań, a także windykacją, co sprawia, że koszt pożyczek pozabankowych może być bardzo wysoki i nieopłacalny dla klientów.

Pożyczkodawcy jednak bardzo często organizują różnorakie promocje, wśród których największą popularnością cieszą się „pierwsze pożyczki za darmo”. Klient, który otrzymał kwotę 800 zł, a termin spłaty wnosi 30 dni, nie poniesie żadnych kosztów związanych z uzyskaniem środków finansowych, prowizji, odsetek czy opłat dodatkowych. Warunkiem jest terminowa spłata pożyczki. Opóźnienie w spłacie pożyczki, czy to 7, 14 czy 30 dniowe, jest często niekorzystne dla klienta i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zobacz pozostałe informacje i artykuły



  • I
    itmzdlqawu - 3 lata temu, 23.03.2021

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Ostatnio komentowane na zeropozyczki.pl

  • Vivienne - 7 miesiecy temu, 07.02.2024
    Ricky Reese
  • Alistair - 8 miesiecy temu, 31.01.2024
    Seven Abbott
  • Ethan - 9 miesiecy temu, 19.12.2023
    Leonardo Patel
  • Bellamy - 9 miesiecy temu, 14.12.2023
    Miles Mcdowell
  • James - 10 miesiecy temu, 16.11.2023
    Miriam Parsons
  • IymAjwDKjNicJ - 10 miesiecy temu, 04.11.2023
    dAlKzpPxzypsFYFQeRW