Zmiany w przepisach dotyczących chwilówek

Zmiany w przepisach dotyczących chwilówek

Z upływem czasu na rynku kredytowym znalazło się wiele firm, sektor ten z dnia na dzień gromadzi coraz więcej instytucji udzielających chwilówek. Sytuacja ta wymusiła na ustawodawcy wprowadzenie regulacji dotyczących świadczenia usług związanych z pożyczkami. Wśród propozycji, jakie się pojawiły należy wymienić przede wszystkim obowiązek posiadania kapitału zakładowego wynoszącego minimum 200 000 zł

Regulacja ta z jednej strony nie jest zbyt dotkliwa dla przedsiębiorców, a z drugiej strony dość dobrze zabezpiecza klientów. Za wprowadzeniem w/w zmian wnioskowało wiele posłanek na Sejm RP.Oczywiście, wprowadzenie tych obostrzeń nie uchroni klientów przed pojawieniem się na rynku nieodpowiednich firm, ale spowoduje, że wiele już istniejących przestanie prowadzić działalność. Obowiązek posiadania kapitału zakładowego nie daje żadnych gwarancji, nie są też wyznacznikiem wysokiej jakości usług. Pamiętna spółka Amber Gold posiadała kapitał zakładowy w wysokości aż 50 milionów złotych, z czego okazało się, że środki te faktycznie istniały jedynie na papierze. Przykład ten często wymieniają ci politycy, którzy są przeciwni wprowadzeniu nowych zasad. Wszyscy natomiast są zgodni co do jednego, ustawodawca musi chronić klientów, nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której istnieją liczne firmy oszukujące klientów poprzez pobieranie zbyt wysokich opłat i kar. Mając na uwadze ochronę klientów, posłowie zdecydowali o wprowadzeniu pewnych instrumentów finansowych.

Obecne regulacje

Maksymalne koszty kredytu są określone, podobnie jak odsetki za opóźnienia w spłacie pożyczki i kredytu, a także wszelakie opłaty windykacyjne. Dzięki temu kredytobiorcy mają być zabezpieczeni przed nieuczciwymi praktykami firm oraz ich działaniem na rynku kredytowym. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 200 000 zł. Wydaje się to konieczne z uwagi na istnienie wielu firm, których rzetelność jest wątpliwa, a ich działanie może wpłynąć negatywnie na sytuację finansową klientów. Kwota ta nie jest jednak na tyle wysoka, aby zablokować dostęp do rynku mniejszym firmom. Jest jednak wystarczająco wysoka, aby doprowadzić do likwidacji podejrzanych firm. W połowie 2014 r. rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce i stosowanie przepisów prawa bankowego. Dzięki tym zmianom, klienci nie muszą się już obawiać lichwiarskich odsetek, które doprowadzały do bankructwa wielu Polaków. Dzięki temu klienci mogą korzystać z wielu korzystnych kredytów, zamiast spłacać olbrzymie odsetki. Aby rynek finansowy i kredytowy mógł się rozwijać, konieczne jest zapewnienie środków ochrony konsumentom, aby ci nie bali się korzystać z usług dostępnych na tych rynkach. Dzięki działalności KNF, klienci mają możliwość uzyskania informacji na temat obecności podmiotów na rynku finansowym. W przypadku podejrzenia, iż firma działa bez koniecznego zezwolenia, firmie tej zostanie wymierzona kara. Dzięki temu klient ma poczucie ochrony i zabezpieczenia ze strony organów administracji publicznej.

Co dadzą wprowadzone zmiany?

Zobacz pozostałe informacje i artykuły



  • I
    itmzdlqawu - 3 lata temu, 23.03.2021

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Ostatnio komentowane na zeropozyczki.pl