Wpisy w BIK
Słowo BIK może spędzać sen z powiek osobom starającym się o przyznanie kredytu lub pożyczki. Biuro Informacji Kredytowej dysponuje bowiem historią kredytobiorców. Pamiętaj, aby nie mylić go z BIG ‒ czyli Biurem Informacji Gospodarczej, gdzie widnieją wiadomości dotyczące dłużników.
We wspomnianej pierwszej bazie ‒ BIK – gromadzone są wpisy, z których wynika:
- czy potencjalny kredytobiorca korzystał wcześniej z pożyczek,
- ile wynoszą jego limity na koncie czy kartach kredytowych,
- co kupił na raty.
Mimo iż wielu osobom BIK nie kojarzy się zbyt dobrze, w historii kredytowej nie ma nic złego. W większości przypadków może ona działać na korzyść osoby starającej się o pożyczkę. W raporcie BIK możesz:
- zobaczyć dane na swój temat,
- śledzić historię poszczególnych zobowiązań (rat kredytu, faktur itp.),
- w razie nieprawidłowości zweryfikować informacje dotyczące spłacanych przez Ciebie rat,
- znaleźć ocenę punktową BIK.
Ile czasu BIK przechowuje dane informacje?
Jeśli próbujesz wyczyścić swoją historię w BIK, sprawdź najpierw, czy na pewno tego potrzebujesz. Banki oraz firmy pożyczkowe sprawdzą w bazie bowiem tylko kilka informacji dotyczących:
- aktywnych zobowiązań ‒ tych, które aktualnie spłacasz,
- zamkniętych, spłaconych terminowo (jeśli kredytobiorca wyraził na to zgodę),
- zamkniętych, z opóźnieniem w oddaniu długu wynoszącym więcej niż 60 dni.
Tego typu wpisy mogą być widoczne do 5. lat, jeżeli wierzyciel powiedział Ci o zamiarze ich dokonania minimum 30 dni wcześniej.
Czynności, które pomogą Ci wyczyścić historię
Choć całościowe wyczyszczenie swojej historii w BIK nie jest możliwe, istnieje kilka kwestii, o które warto zadbać. Aby mieć pewność, jakie dokładnie wiadomości na Twój temat widnieją w BIK, pobierz wspomniany wcześniej raport. Poza tym pamiętaj, aby:
- jak najszybciej oddać długi, z którymi zalegasz powyżej 60 dni – warto skontaktować się z wierzycielem w celu uzgodnienia korzystnych warunków spłaty,
- złożyć wniosek o usunięcie tych danych, które dotyczą zaległości powyżej 60 dni, a jakie już dawno spłaciłeś (ponad 5 lat temu),
- w przypadku błędnych lub nieaktualnych danych na Twój temat złożyć wniosek o ich korektę.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Czas trwania próby czyszczenia BIK zależy od indywidualnej sytuacji poszczególnych osób. Jeżeli podejmiesz się jej samodzielnie, nie poniesiesz żadnych kosztów.
Warto jednak budować pozytywną historię kredytową, która sprawi, że BIK nie będzie dla Ciebie problemem. Postaraj się spłacać poszczególne zobowiązania w terminie, także sprzęt zakupiony na raty. Ponadto możesz:
- wziąć nieoprocentowaną pożyczkę i oddać ją przed czasem,
- uregulować limity na swoich kartach kredytowych,
- złożyć odpowiednie wnioski do BIK: o usunięcie nieprawdziwych oraz nieaktualnych wpisów.
Pożyczki pozabankowe
Bez względu na swoją historię w BIK, jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, zapoznaj się z ofertami firm pożyczkowych. Na naszej stronie znajdziesz opcję dostosowaną do swoich potrzeb. Przedstawiamy oferty tylko wiarygodnych instytucji, z którymi współpraca jest bezpieczna. Proponujemy między innymi pożyczki pozabankowe:
- przez Internet – wypełnienie wniosku online zajmie Ci zaledwie kilka minut,
- bez sprawdzania w rejestrze dłużników,
- na dowód, bez innych dokumentów czy zaświadczeń,
- bez udokumentowanych dochodów.
Do najpopularniejszych rodzajów pożyczek należą chwilówki. Sprawdź promocje, które oferują poszczególne firmy, np.: pierwsza pożyczka bez odsetek i prowizji. Tego typu, szybki zastrzyk gotówki wyróżnia się szeroką dostępnością ‒ mogą z niego skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Kolejnymi zaletami chwilówek są sprawne procedury (możliwość otrzymania pieniędzy także w weekend).
Pożyczki dla bezrobotnych
Miałeś dobrą historię kredytową w BIK, a straciłeś pracę i nie możesz dostać kredytu w banku? Szukasz nowego zatrudnienia, ale nie masz oszczędności, z których pokryjesz bieżące wydatki? Spieszymy Ci z pomocą. Za pośrednictwem naszej strony zaciągniesz pożyczkę dla bezrobotnych. Wystarczy, że:
- jesteś pełnoletnim (wymóg niektórych firm to 22 lata) obywatelem Polski ze stałym miejscem zamieszkania na terytorium kraju,
- masz dokument tożsamości ‒ ważny dowód osobisty,
- dysponujesz jakimkolwiek miesięcznym dochodem (np. zasiłek, alimenty, renta),
- masz otwarte konto w wybranym banku oraz telefon komórkowy z aktywnym numerem.
Sprawdź swoją historię kredytową
Zobacz raport BIK i zgłoś ewentualne nieprawidłowości. Jeśli potrzebujesz szybkiej pożyczki, bez względu na swoją historię kredytową, u nas ją znajdziesz. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu (https://zeropozyczki.pl/kontakt). Wypełnij formularz kontaktowy oraz zapoznaj się ze słowniczkiem pojęć, który udostępniamy.