Jeżeli chociaż raz w życiu ktoś z was starał się o kredyt, na pewno słyszał o zdolności kredytowej, dla wielu jest to przeszkoda nie do przeskoczenia przy próbie zadłużenia się. Postaramy się jednak odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane ze zdolnością kredytową i pomóc w uzyskaniu upragnionego kredytu.
Co składa się na zdolność kredytową?
Bank dzieli naszą zdolność kredytową na dwie podstawowe części, a mianowicie jakościową i ilościową.
Zacznijmy od części jakościowej, to ona analizuje skłonność przyszłego klienta do wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań. Na analizę jakościową składają się:
- cechy osobowe:
- wiek
- stan cywilny
- liczba osób na utrzymaniu
- status mieszkaniowy
- wykształcenie
- staż pracy
- wykonywany zawód
- zajmowane stanowisko
- historia kredytowa
Na jej podstawie bank jest w stanie zweryfikować czy mamy skłonności do unikania spłat zobowiązań, dlatego tak istotne jest spłacanie zadłużenia na czas.
Przejdźmy teraz do analizy ilościowej, składa się na nią przede wszystkim analiza sytuacja finansowej potencjalnego kredytobiorcy, dodatkowo:
- uzyskiwane dochody
- miesięczne koszty utrzymania
- obecne zadłużenie
Dodatkowo bank wykorzystuje w analizie zdolności kredytowej raport z BIK, aby potwierdzić czy nie jesteśmy aktualnie nigdzie zadłużeniu, oraz czy nie figurujemy nigdzie jako osoba zalegająca z płatnościami. Na podstawie zebranych danych oraz raportu BIK, bank określa naszą zdolność kredytową.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Jak więc widać, powinniśmy dobrze zadbać o to aby nasza zdolność kredytowa była na odpowiednim poziomie. Jak jednak możemy ją poprawić? Istnieje wiele sposób, podamy jednak kilka najważniejszych:
Znajdź dodatkowego poręczyciela
Bank przychylniej spojrzy na nasz wniosek kredytowy, kiedy znajdziemy poręczyciela z odpowiednią zdolnością kredytową. Dzięki temu uda nam się zaciągnąć pierwszy kredyt, polecamy zacząć od małych kredytów.
Spłata zadłużenia na czas
Jeżeli zrealizujemy pierwszy krok, musimy pamiętać aby o czasie spłacać wszystkie zadłużenia, dzięki temu nasza zdolność kredytowa znacznie się poprawi, a w przyszłości uda nam się brać kredyty bez poręczycieli.
Zadbaj o wkład własny
Kredyty z wkładami własnymi są łatwiejsze do uzyskania i również mocno wpływają na zdolność kredytową. Dodatkowo są bardziej korzystne dla kredytobiorców.
Karty kredytowe i kredyty odnawialne
Pamiętaj aby możliwie szybko zrezygnować z kredytów odnawialnych, oraz kart kredytowych. Pozbycie się ich poprawia naszą zdolność kredytową.
Ogranicz koszty utrzymania gospodarstwa domowego
Zmniejsz koszty do możliwie najmniejszego kosztu, warto pamiętać że muszą to być realne koszta.
Tych kilka prostych kroków może pomóc Ci w uzyskaniu upragnionego kredytu. Warto również wybrać się po prostu do banku i zapytać o naszą zdolność kredytową, oraz zapytać o radę jak możemy ją poprawić.