Co może zająć komornik

Co może zająć komornik

Oczywiście najlepiej kiedy dłużnik regularnie spłaca swoje zobowiązania. Czasami jednak nie chce lub nie ma takiej możliwości. W pierwszej kolejności wierzyciel powinien rozpocząć windykację. Komornik może również przystąpić do postępowania egzekucyjnego. Niestety wielu dłużników nie zdaje sobie sprawy z tego z czym wiąże się windykacja, jak ona przebiega i co ważne, co może zająć komornik.

Co się dzieje, kiedy pożyczkodawca nie może uregulować zobowiązań w terminie?

W pierwszej kolejności wierzyciel wysyła monit, czyli upomnienie. Jest to nazywane miękką windykacją. Po otrzymaniu monitu dłużnik powinien uregulować przynajmniej część długu, a najlepiej uregulować dług w całości. Jeśli tego nie zrobi, wierzyciel może zwrócić się do firmy windykacyjnej o pomoc lub skierować sprawę do sądu. W sytuacji kiedy wierzyciel podejmie współpracę z firmą windykacyjną, windykator będzie starał się wyegzekwować spłatę długu bezpośrednio u dłużnika. Jeśli jednak wierzyciel skieruje sprawę do sądu i otrzyma tytuł egzekucyjny, komornik może wszcząć postępowanie egzekucyjne.


Co może zająć komornik u dłużnika?

Niewiele osób jest świadomych tego co może zająć komornik. Dłużnicy najczęściej nie wiedzą, że egzekucja komornicza uregulowana jest w aktach prawnych. Ważne jest żeby wiedzieć co może zająć komornik a czego nie. Należy pamiętać, że komornik powinien prowadzić postępowanie egzekucyjne zgodnie z przepisami prawa. Powinien zająć przedmioty należące do dłużnika, dzięki którym będzie w stanie spłacić jego długi. Komornik może działać w zakresie tytułu wykonawczego. Może zaspokajać wierzyciela jedynie z przedmiotów wyznaczonych tytułem wykonawczych. Czyli jeśli komornikowi wskazano wyłącznie konto w banku oraz wynagrodzenie dłużnika, może on zająć wyłącznie konto w banku i wynagrodzenie. Nie może zająć ani ruchomości ani nieruchomości należących do dłużnika. Jeśli ruchomości zostały wskazane, podobnie jak nieruchomości, to zostają one zlicytowane. Z uzyskanych środków komornik spłaca długi dłużnika. Jeśli ze zlicytowanych przedmiotów oraz odjęciu od tego kosztów postępowania komorniczego zostaną jakieś środki finansowe, zostają one wypłacone dłużnikowi. Faktem jest, ze komornik może wystawić na licytację przedmioty z ceną wywoławczą minimum 75% ceny rynkowej przedmiotu. Jeśli jednak podczas licytacji przedmiot nie zostanie sprzedany, wówczas komornik obniża cenę licytowanego przedmiotu do 50% wartości rynkowej. Zajęciu komorniczemu nie podlega m.in. żywność, odzież, zwierzęta gospodarcze, które zapewniają utrzymanie rodzinie oraz żywność, przedmioty służące do odbywania praktyk religijnych, rzeczy codziennego użytku, które mogą być wylicytowane wyłącznie poniżej rzeczywistej wartości tego przedmiotu.


Zajęcie nieruchomości w drodze postepowania komorniczego

Komornik może zająć oprócz ruchomości także nieruchomość. Komornik kieruje się do biegłego sądowego, czyli rzeczoznawcę majątkowego, który wycenia wartość nieruchomości. Po wycenie nieruchomość zostaje licytowana. Należy zwrócić uwagę, że nieruchomość zajęta przez komornika nie podlega spadkom i darowiźnie. Komornik jest urzędnikiem państwowym. Jego praca polega na prowadzeniu postępowań egzekucyjnych. Warto pamiętać, że to nie komornik decyduje o tym, czy słusznie zaciągnięte zobowiązania mają być spłacone, ale sąd.

Zobacz pozostałe informacje i porady




  • E
    egdlobolmz - 4 lata temu, 11.11.2020

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

  • W
    wvrtlbvkar - 3 lata temu, 17.03.2021

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Ostatnio komentowane na zeropozyczki.pl

  • Vivienne - 7 miesiecy temu, 07.02.2024
    Ricky Reese
  • Alistair - 8 miesiecy temu, 31.01.2024
    Seven Abbott
  • Ethan - 9 miesiecy temu, 19.12.2023
    Leonardo Patel
  • Bellamy - 9 miesiecy temu, 14.12.2023
    Miles Mcdowell
  • James - 10 miesiecy temu, 16.11.2023
    Miriam Parsons
  • IymAjwDKjNicJ - 10 miesiecy temu, 04.11.2023
    dAlKzpPxzypsFYFQeRW