Jak nie paść ofiarą cyber przestępcy lub kradzieży danych
Z pewnością nikt nie chciałby zostać ofiarą cyberprzestępstwa. W sieci internetowej czyha wiele niebezpieczeństw dla użytkowników Internetu. Należy być ostrożnym i wyczulonym na ich punkcie, zwłaszcza w czasach, kiedy przestępstwa internetowe są coraz popularniejsze, gdyż przestępcy widzą w tego typu przestępstwach znakomite i dochodowe źródło zysku. Przeważnie atakami pada bankowość internetowa, a także konta e-mail użytkowników sieci. Zagrożone jednak są również strony internetowe, w tym także strony administracyjne państwa.
Najczęściej spotykanym błędem jaki popełniają użytkownicy sieci internetowej jest podejmowanie wszystkich czynności o jakie proszono nas w podejrzanym mailu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mail nie pochodzi z zaufanego źródła, gdyż opatrzony jest logo firmy lub wiarygodnej instytucji finansowej, jak np. bank. Jest to tzw. phishing.
Użytkownicy sieci internetowej powinni powstrzymać się od klikania w jakiekolwiek wiadomości, co do których mają wątpliwości. Hakerzy zdają sobie sprawę z tego jak wyglądają oficjalne maile i wiedzą jak wzbudzić zaufanie odbiorców maili. Należy pamiętać żeby nigdy nie logować się na stronie banku bezpośrednio z poczty mailowej. Adres banku powinien być wpisany samodzielnie w wyszukiwarce. Pozwala tu zwiększyć środki ostrożności.
Poniżej prezentujemy przykład phisingowej wiadomoścido użytkownika banku. Należy zwrócić uwagę na adres strony do odblokowania konta, np po najechaniu kursorem na link, jego adres pojawia się na dole przeglądarki. Na pierwszy rzut oka widać, że link z pewnością nie prowadzi do strony bankowej a specjalnie przygotowanej strony, podszywającej się pod bank. Banki nigdy nie proszą o podanie takich danych osobistych przez internet lub telefon.
Należy również zwracać uwagę na treść każdej wiadomości, a także błędy jakie mogą występować w otrzymanej wiadomości. Przydatna jest systematyczna aktualizacja oprogramowania antywirusowego oraz przeglądarek internetowych.
Oczywiście należy być ostrożnym podczas wypełniania formularzy z danymi osobowymi oraz wiadomości z prośbą o aktualizację swoich danych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości użytkownik powinien skontaktować się z bankiem w celu potwierdzenia wiarygodności otrzymanego maila.
Należy ponadto zwracać uwagę na szyfrowanie stron internetowych. Gwarantuje to bezpieczeństwo. Jeżeli w adresie strony www istnieje zapis „https” w miejscu protokołu „http” można być pewnym, że dana strona korzystna z zaufanego certyfikatu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo potwierdza widoczna na powyższym przykładzie zamknięta kłódka koloru zielonego, potwierdzającego zgodność certyfikatu z wyświetlaną stroną, jednocześnie potwierdzając, że strona jest tą, której oczekujemy oraz połączenie z nią jest szyfrowane.
-
Vivienne - 7 miesiecy temu, 07.02.2024Ricky Reese
-
Alistair - 8 miesiecy temu, 31.01.2024Seven Abbott
-
Ethan - 9 miesiecy temu, 19.12.2023Leonardo Patel
-
Bellamy - 9 miesiecy temu, 14.12.2023Miles Mcdowell
-
James - 10 miesiecy temu, 16.11.2023Miriam Parsons
-
IymAjwDKjNicJ - 10 miesiecy temu, 04.11.2023dAlKzpPxzypsFYFQeRW