Uwolnienie się z pętli długów i spłata zobowiązań

Uwolnienie się z pętli długów i spłata zobowiązań

Już sama nazwa dłużnik posiada negatywny wydźwięk. A problem posiadania długu dotyczy znacznej części społeczeństwa. Wielu ludzi zaciąga pożyczki pod wpływem chwili, nie zwracając uwagi na konsekwencje. Część z nich zaciąga kolejne zobowiązania, a gdy pojawiają się problemy z ich spłaceniem zaciągają kolejne, aby spłacić poprzednie i powoduje to powstanie pętli długów. Nie ma 100% bezpłatnych pożyczek. Ważne zaciągnięcie pożyczki powoduje, iż spłacamy większą część. Wpadając w pętle długów jesteśmy na prostej drodze do bankructwa.

Jak uwolnić się z pętli długów?

Pętla długów powoduje, iż człowiek znajduje się w sytuacji, która jest wyjątkowo ciężka do rozwiązania. Zaciąganie kolejnych zobowiązań nie przynosi pozytywnych rezultatów, wręcz przeciwnie, skutkuje tym, że jest coraz gorzej. Kiedy znaleźliśmy się w pętli długów, należy z niej jak najszybciej wyjść. Pierwszą czynnością jest rezygnacja z zaciągania kolejnych zobowiązań, gdyż zaciąganie kolejnych pożyczek działa jak efekt kuli śnieżnej. Należy zastanowić się , czy istnieje możliwość pozyskania środków finansowych z innych źródeł. Z pewnością korzystną metodą pozyskania środków finansowych jest dodatkowa praca lub świadczenie drobnych usług. Obecnie nie ma większego problemu ze znalezieniem licznych ofert pracy dodatkowej. Na stronach internetowych z zamieszczonymi ogłoszeniami ofert pracy jest wiele osób fizycznych i firm, które szukają ludzi do prac sezonowych, dodatkowych, oferując w zamian określone wynagrodzenie. Można też pomyśleć o sprzedaży niepotrzebnych bibelotów, a nawet starych, niepotrzebnych ubrań. Należy także skierować się do kompetentnej osoby w firmie, w której mamy pożyczkę, aby zaproponować spłacanie zobowiązań w ratach bądź odroczenie terminu spłaty poszczególnych rat.

Korzystne jest także systematyczne oszczędzanie. Planowanie wydatków oraz racjonalne gospodarowanie budżetem domowym może wpłynąć w istotny sposób na stan naszych oszczędności. Można oszczędzać na mediach, na rzeczach, które nie są nam niezbędne do życia. Zaoszczędzona w ten sposób kwota może pozwolić spłacić zobowiązania.

Czasami jednak mamy problem z dużymi zobowiązaniami finansowymi lub sytuacją, gdzie odsetki stanowią bardzo wysoką kwotę. Wówczas należy zwrócić się do odpowiednich firm, które zajmują się zawodowo pomocą dłużnikom w spłacie zobowiązań. Wśród takich firm wyróżnić można między innymi Centrum dłużnika, firma ta w swojej ofercie posiada tzw. oddłużanie, którym zajmuje się odpowiedni specjalista posiadający bardzo dużą wiedzę z zakresu finansów, prawa oraz negocjacji handlowych. Firma działając w imieniu klienta stara się negocjować warunki spłaty zadłużenia, w tym także dąży do anulowania odsetek karnych. Większość takich firm jest wiarygodna i skutecznie realizuje swoje zadania, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Jak nie popaść w pętle długów

Posiadanie licznych zobowiązań finansowych, kiedy mamy problemy z ich całkowitą spłatą jest trudną i nieprzyjemną sytuacją. Dlatego należy podejmować działania, dzięki którym nie popadniemy w pętle długów. Najważniejszą rolę odgrywa racjonalne zarządzanie budżetem domowym. Planowanie wydatków pozwala nie tylko na określenie wszystkich koniecznych wydatków, ale także pozwala dostrzec na jakie cele przeznaczamy największe kwoty i z jakich wydatków możemy zrezygnować. Wiele osób przeznacza bardzo duże środki pieniężne na gadżety oraz dostęp do różnorakich mediów. Wiele z produktów kupowanych jest na kredyt, często nie zdając sobie sprawy, że posiadamy także inne zobowiązania. Warto zauważyć, że pomimo wzrostu świadomości społeczeństwa na ten temat, jednak jak widać na podstawie wykresu, w dalszym ciągu stale przybywa nowych dłużników.

 

Zadłużenie polaków w 2011 roku

 

Jak już zostało wspomniane należy racjonalnie gospodarować swoim majątkiem. Kredyty i pożyczki należy zaciągać tylko wtedy, kiedy zmusza nas do tego ciężka sytuacja i nie mamy innego wyjścia. Wiele osób kupuje przedmioty na kredyt, które nie wymagają natychmiastowego zakupu- większy telewizor, nowszy samochód, nowe meble. Lepszym wyjściem jest systematyczne odkładanie określonej sumy pieniężnej na rachunek oszczędnościowy, dzięki czemu nie tylko odłożymy pożądaną kwotę, ale także sprawdzimy, czy wysokość rat nie jest dla nas zbyt wysoka. Uzbierane środki finansowe możemy przeznaczyć na zakup danego produktu, który zapewne po upływie pewnego czasu jest znacznie tańszy lub możemy kupić inny produkt, ewentualnie obniżyć wysokość kredytu o zgromadzoną kwotę.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie pętli długów jest oszczędzanie. Regularne oszczędzanie powoduje, że po stosunkowo niedługim czasie możemy uzbierać pewną sumę pieniędzy. Z pewnością im dłuższy czas oszczędzania oraz im większe kwoty zostaną odłożone, tym szybciej uda nam się zgromadzić większe kwoty. Oszczędności mogą zostać przeznaczone na określone cele, może to być realizacja marzenia albo niespodziewane wydatki. Współczesna bankowość oferuje klientom możliwość oszczędzania w różnoraki sposób, zarówno poprzez tradycyjne przelewy na rachunek oszczędnościowy, jak i ustanowienie zlecenia stałego, czy zaokrąglanie rachunków przy dokonywaniu płatności kartą. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod oszczędzania, o których mogą Państwo przeczytać pod adresem:

Zobacz pozostałe informacje i porady
Ostatnio komentowane na zeropozyczki.pl