Jak bezpiecznie korzystać z ebankowości
Coraz częściej w mediach można odnaleźć informacje na temat kradzieży środków finansowych z kontra bankowego. Z pewnością najbardziej zagrożoną grupą ludzi są osoby, które nie posługują się biegle siecią internetową, są nieostrożni lub nie zdają sobie sprawy z obecności cyber przestępczości. Należy mieć na uwadze, że cyber przestępcy żerują na ich naiwności i niewiedzy, najczęściej podszywając się pod pracowników banku. Wystarczy wówczas podać swoje dane do logowania, hasła, a już w niedługim czasie możemy stracić wszystkie oszczędności znajdujące się na koncie.
Bezpieczny komputer
Istotne znaczenie odgrywa także zabezpieczenie komputera, także aktualizacja programu antywirusowego. Należy dokonywać także systematycznych aktualizacji systemu komputerowego. Zazwyczaj aktualizacje dokonywane są automatycznie, jednak należy to sprawdzać. Należy ponadto zwracać uwagę na wersję przeglądarki internetowej. Koniecznie trzeba dokonywać aktualizacji i korzystać z najnowszych wersji.
Fałszywe powiadomienia
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że banki nigdy nie proszą o udostępnienie jakichkolwiek informacji na temat haseł oraz danych poufnych. Niestety przestępcy internetowi często wykorzystują niewiedzę ludzi i podszywając się pod bank nabywają pewne istotne dane. Wiadomości od przestępców mogą dotyczyć nie tylko podania danych osobowych, ale także często dotyczą konieczności zainstalowania dodatkowego programu, a coraz częściej zawierają odnośnik do platformy z logowaniem, gdzie należy wpisać swoje dane do logowania. Należy pamiętać, że wszystkie wiadomości, co do których mamy wątpliwości powinny zostać skierowane do banku lub na policję.
Adres strony internetowej
Przestępcy często przesyłają odnośniki do strony internetowej wzorowanej na oficjalnej stronie banku. Należy zwracać uwagę na pasek z adresem strony www i weryfikować, czy aby na pewno korzystamy ze strony banku. Przestępcy często wykorzystują nawet podobnie brzmiące adresy witryn internetowych, najczęściej różnią się jedną literą lub przedrostkiem. Adres witryny powinien rozpoczynać się od https://. Ponadto połączenie powinno być certyfikowane i szyfrowane- czyli powinien posiadać symbol zamkniętej kłódki. Tylko takie witryny mogą zapewnić bezpieczeństwo transakcji.
Bezpieczne łącze internetowe
Należy korzystać jedynie z zaufanych łącz internetowych, które dostępne są przede wszystkim w domu i ewentualnie miejscu pracy. Korzystanie z łącza publicznego lub bezpłatnego jest niebezpieczne, gdyż może być nadzorowane przez przestępców internetowych, którzy często wykorzystują nieświadomość społeczeństwa. Absolutnie nie powinno się przesyłać żadnych poufnych danych przez łącza publiczne. Należy dbać o zabezpieczenia routera. Ustawić trudne hasło oraz wyłączyć możliwość zdalnego dostępu do urządzeń sieciowych.
Zasady bezpiecznych transakcji internetowych
Transakcje internetowe mogą być bardziej bezpieczne jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim po zakończeniu jakichkolwiek czynności należy się wylogować. Przeglądarki internetowe nie powinny zapamiętywać haseł oraz jakichkolwiek danych do logowania, zwiększa to z pewnością bezpieczeństwo naszych transakcji. Należy pamiętać, że przestępcy są obecni nie tylko w sieci internetowej, wszelakie dane dotyczące logowania i hasła internetowe powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu, najbardziej bezpiecznym miejscem jest oczywiście nasza głowa/
-
Vivienne - 7 miesiecy temu, 07.02.2024Ricky Reese
-
Alistair - 8 miesiecy temu, 31.01.2024Seven Abbott
-
Ethan - 9 miesiecy temu, 19.12.2023Leonardo Patel
-
Bellamy - 9 miesiecy temu, 14.12.2023Miles Mcdowell
-
James - 10 miesiecy temu, 16.11.2023Miriam Parsons
-
IymAjwDKjNicJ - 10 miesiecy temu, 04.11.2023dAlKzpPxzypsFYFQeRW
Zielona kłódka to podstawa bezpieczeństwa.