Czym jest monit i jakie są jego formy

Czym jest monit i jakie są jego formy

Czy nie uregulowałeś swojego zobowiązania finansowego we właściwym czasie? Możesz spodziewać się w najbliższym czasie monitu. Jest to ponaglenie skierowane do dłużników, która ma wpłynąć na dłużnika w taki sposób, żeby niezwłocznie uregulował zaległe zobowiązanie. Monit wysyłany jest przez firmy pożyczkowe do tych klientów, którzy nie regulują terminowo swoich długów.

Jest to informacja zawierająca przypomnienie o posiadanym przez klienta zobowiązaniu finansowym względem określonej firmy pożyczkowej. Monit ma przypomnieć dłużnikowi o negatywnych konsekwencjach jakie go czekają jeśli w dalszym ciągu będzie uchylał się od spłaty zaciągniętego zobowiązania. Mowa tutaj przede wszystkim o wizycie pracownika firmy windykacyjnej albo nawet egzekucji komorniczej. Monit to pewna próba osiągnięcia porozumienia firmy pożyczkowej z dłużnikiem. Może być także dowodem w postępowaniu sądowym. Ma on zachęcić dłużnika do współpracy z firmą pożyczkową. Należy podkreślić, że firmy pożyczkowe są świadome, iż ich klienci mogą mieć problemy przejściowe ze spłatą długu, jednak uchylanie się od zobowiązań i kontaktu z firmą pożyczkową nie są dobrym rozwiązaniem. Dłużnikowi zależy na spokoju i braku problemów, a firmie pożyczkowej zależy na odzyskaniu swoich środków finansowych, dlatego starają się polubownie rozwiązań problem. Sprawa sądowa i egzekucja komornicza to tak naprawdę ostateczność. Jednak w przypadku wyjątkowo problematycznych klientów jest to jedyne wyjście.


Jakie formy może mieć monit?

Monit może występować w różnorakich formach. Ponaglenie w formie monitu można wysłać między innymi za pomocą wiadomości SMS lub drogą mailową. Monit może zostać wysłany również drogą pocztową. Monitem jest również wizyta pracownika firmy w miejscu zamieszkania dłużnika, a nawet połączenie telefoniczne z ponagleniem. Monit powinien wskazywać wysokość zobowiązania finansowego i aktualną wysokość zadłużenia oraz konsekwencje jakie poniesie dłużnik jeśli w dalszym ciągu będzie uchylał się od spłaty zobowiązania. Oprócz powyższych informacji, monit powinien wskazywać numer umowy pożyczkowej oraz numer rachunku firmy pożyczkowej, na który w wyznaczonym terminie ma zostać wpłacone zadłużenie.

Koszty monitu

Klienci muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Koszt monitu uzależniony jest od cennika firmy pożyczkowej. Przykładowo Netcredit pobiera opłatę od klientów w wysokości 7 zł w przypadku monitu telefonicznego. Z kolei monit pocztowy jest droższy i wynosi 19 zł. Vivus natomiast wysyła monity drogą smsową, telefoniczną oraz tradycyjnie drogą pocztową. Monity wysyłane są po przekroczeniu 15, 30 oraz 60 dni od dnia, w którym powinna nastąpić spłata zobowiązania. Monit smsowy kosztuje 2 zł, ale pozostałe monity są droższe. Monit drogą telefoniczną kosztuje 5 zł. Monit drogą pocztową 15 zł. Inne terminy wysyłania monitów przewiduje Smartpożyczka. Firma wysyła monit 5, 7, 9, 11, 13, 15 oraz 17 dni po upływie wymagalnego terminu spłaty długu. Monit wysyłany jest droga mailową i smsową. Koszt monitu wynosi 4,5 zł. Monit wysyłany przez Łatwy Kredyt wynosi 40 zł w przypadku wysłania ponaglenia 35 dnia od wystąpienia opóźnienia. Lendon.pl z kolei przewiduje monit telefoniczny. Jego koszt wynosi 12 zł. Klienci powinni pamiętać, że jedynie terminowa spłata zobowiązania może ustrzec klientów przed dodatkowymi opłatami jakie wiążą się z monitami.

Konsekwencje monitu

Monit jest odpłatną formą wezwania do zapłaty zaległych zobowiązań pożyczkowych. Nie należy ich ignorować ponieważ obciążają nas dodatkowymi kosztami. W przypadku braku ich skuteczności, firma pożyczkowa ma prawo podjąć działania windykacyjne oraz skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Powtarzające się monity z pewnością nie będą nam przychylne w sądzie. Dodatkowo wszystko to znacznie obniży zdolność kredytową zadłużonego. Warto więc zrobić wszystko, by osiągnąć porozumienie z pożyczkodawcą w celu uniknięcia dalszych przykrych konsekwencji. Nie należy więc ignorować monitów a jak najszybciej skontaktować się z firmą, która udzieliła nam pożyczki.

Zobacz pozostałe informacje i artykuły • M
  Marko - Rok temu, 25.09.2017

  To właśnie w takich momentach ciesze sie ze wszystko spłacam na czas!!! POLECAM to kadzemu

 • N
  Norek1 - 11 miesiecy temu, 08.11.2017

  Czyli zasadniczo, monit to po prostu wezwanie do zapłaty? Nic więcej, tak?

 • P
  Paweł_M - 10 miesiecy temu, 11.12.2017

  Wow, pierwszy raz w ogóle słysze o czymś takim, dobrze wiedzieć mimo że nie planowałem nigdy mieć opóźnień ze spłatą :>

Ostatnio komentowane na zeropozyczki.pl

 • Zalety zakupu domu na kredyt hipoteczny
  pani Henriette Clara - Ponad 2 tygodnie temu, 28.09.2018
  Mieszkam w Melbourne w Australii i jestem dziś szczęśliwą kobietą? Powiedziałem sobie, że każdy pożyczkodawca, który mógłby zmienić moje życie i życie mojej rodziny, polecę każdą osobę, która szuka dla nich pożyczki. Jeśli potrzebujesz pożyczki i jesteś w 100% pewny, że spłacasz pożyczkę, skontaktuj się z nimi i powiedz im, że pani Henriette Clara skierowała cię do nich. theodorejamesonfinance@gmail.com lub możesz wysłać tekst +12512704243
 • Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny
  Kenneth Abrighten - Miesiąc temu, 02.09.2018
  Czy masz niską zdolność kredytową i trudno ci uzyskać pożyczkę od lokalnych banków / innych instytucji finansowych? Czy potrzebujesz funduszy na rozpoczęcie działalności lub rozwój firmy? Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pomaganiu ludziom w nabywaniu, odnawianiu i pozostaniu w domach oraz rozszerzaniu / rozpoczynaniu działalności. Pomagamy nowym przedsiębiorcom i właścicielom inteligentnych firm rozwijać się przy pomocy odpowiednich środków finansowych. Oferujemy szeroki zakres usług finansowych dla zainteresowanych klientów, którzy szukają pożyczek na sfinansowanie swoich wydatków. Nasza usługa jest oferowana w bardzo niskiej i minimalnej stawce 3%, zgodnie z Twoimi potrzebami. Aby uzyskać więcej informacji, wejdź do nas przez: customercare@kabusinesshome.com, jeśli potrzebujesz szybkiej pożyczki. Z poważaniem customercare@kabusinesshom.com kennethabrighten@kabusinesshome.com www.kabusinesshom.com
 • Kiedy dobrym rozwiązaniem jest pożyczka
  Tony Rock - 2 miesiące temu, 22.08.2018
  Czy myślisz o uzyskaniu pomocy finansowej, której naprawdę potrzebujesz? Czy myślisz dzisiaj o tym, jak uzyskać pożyczkę prawną? Myślisz o założeniu własnego biznesu? Czy masz długi do zapłaty? Czy chcesz zapłacić czesne? Czy potrzebujesz pilnej pożyczki na opłacenie rachunków? To jest Twoja szansa, aby osiągnąć Twoje życzenia. Pomożemy Ci we wszelkiego rodzaju pożyczkach. Kredyty kredytowe, pożyczki na działalność gospodarczą i pożyczki studenckie? Udzielamy pożyczki prywatnej w jakiejkolwiek formie Pożyczka o oprocentowaniu 2% po więcej informacji Skontaktuj się z nami przez e-mail {fhacyberservics@gmail.com} INFORMACJE DOTYCZĄCE ZBIORÓW: Kwota kredytu: Nazwa pożyczkobiorców: Dane kontaktowe kredytobiorcy: Ty i państwo: Miasto: Narodowość: Finansowanie pożyczki: Czas trwania pożyczki: Status cywilny: Łata: Seks: Miesięczny przychód: E-mail: fhacyberservics@gmail.com Numer telefonu: +1903) 568-0039 Pan Tony Rock Konsultant generalny
 • Łatwykredyt 1500zł na 30 dni bez odsetek - opinie informacje
  Monika - Pół roku temu, 12.04.2018
  Warto jeśli nie ma sie problemu z BIK!!!
 • Wysokość oprocentowania i opłat pożyczki online
  Kontek - Pół roku temu, 12.04.2018
  Dokładnie jak pisze kolaga wyżej. Doskonale że jest jakieś ograniczenie w wysokości oprocentowania, też zastanawiałem się czy firma może sobie nagle szybko podnieść oprocentowania do jakiś ogromnych procent. Swego czasu było przeciez głosno o firmach które miały po kilka tyś. % za opóźnienia spłat.
 • Trzy najbardziej uciążliwe skutki braku spłaty pożyczki
  Mateusz - Pół roku temu, 11.04.2018
  Jak kolega wyżej, nim weźmiesz kredyt pamietaj aby sprawdzic czy dasz rade go spłacić. Ludzie o tym zapominaja, a pozniej placz bo trafiają do BIK czy coś ;l