Czym jest zdolność kredytowa

Czym jest zdolność kredytowa

Chyba każdy obecnie słyszał o jakiejś firmie pożyczkowej albo parabanku. Współcześnie można wymienić różnorakie instytucje finansowe, które stanowią alternatywne rozwiązanie dla usług bankowych. Jeszcze kilkanaście lat temu wśród pozabankowych instytucji finansowych wymienić można było stosunkowo niewiele takich podmiotów.

W ostatnich latach liczba instytucji pozabankowych zwiększyła się diametralnie, do tego stopnia, że duża konkurencja na rynku spowodowała konieczność oferowania różnorakich produktów i usług w coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Doprowadziło to do prawdziwego zamieszania na rynku finansowym. Obecnie uzyskanie środków finansowych za pomocą pożyczki pozabankowej jest wyjątkowo proste. Na rynku istnieje wiele szybkich pożyczek. Zdecydowana większość takich szybkich pożyczek oferowana jest przez Internet.

Jaka jest zatem różnica pomiędzy ofertą pożyczkową poszczególnych firm pożyczkowych?  Przede wszystkim zależy to od polityki firmy pożyczkowej. Obecnie duża konkurencja na rynku finansowym wymusza na firmach pożyczkowych liczne promocje i korzystniejsze warunki spłaty zaciągniętych zobowiązań finansowych. Na rynku finansowym trwa obecnie prawdziwe walka o klienta. Pomimo tego może się jednak zdarzyć, że różnice w szczegółach oferty poszczególnych firm pożyczkowych mogą być bardzo duże, do tego stopnia, że uzyskanie pierwszej pożyczki w jednej firmie jest całkowicie bezpłatne, a w drugiej należy ponieść niemałe koszty pożyczki. W niektórych firmach warunki udzielenia pożyczki zależą w dużej mierze od zdolności kredytowej klienta. W przypadku banków, wszystkie instytucje bankowe zobowiązane są do badania zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem wsparcia finansowego. W przypadku firm pożyczkowej - nie ma tego obowiązku. W przypadku negatywnej historii kredytowej nie ma co liczyć na kredyt lub pożyczkę w banku. Z kolei firmy pożyczkowe mogą udzielić wsparcia finansowego klientom, którym w przeszłości zdarzyło się mieć problemy z terminową spłatą zobowiązania finansowego. Jednak nie jest to reguła, dlatego warto zadbać o własną zdolność kredytową. W tym celu warto poznać wszystkie sposoby, dzięki którym wypadniemy korzystnie w oczach kredytodawcy.


Czym właściwie jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytową można określić jako zdolność określonego podmiotu do spłaty w całości wraz ze wszystkimi odsetkami zaciągniętego zobowiązania finansowego w określonym w umowie z instytucją finansową, zarówno bankiem, firmą pożyczkową lub parabankiem czasie. Zdolność kredytową można postrzegać zatem jako pewną wiarygodność finansową kredytobiorcy. Zdolność kredytowa jest niezwykle ważnym etapem procesu kredytowego. W przypadku banków, jest to pierwsza czynność, którą bank wykonuje przed udzieleniem kredytobiorcy wsparcia finansowego. Badając naszą zdolność kredytową bank sprawdza naszą historię kredytową i weryfikuje, czy jesteśmy dla banku wiarygodnym klientem, czy należy się jednak po nas spodziewać problemów z terminową spłatą całego zobowiązania finansowego. Niska zdolność kredytowa jest najczęstszym powodem negatywnej decyzji kredytowej.

 

Powody odrzucenia kredytu
Powody nie otrzymania kredytu w wybanym banku - Zdolność kredytowa: 74%

 

Co się liczy przy określaniu zdolności kredytowej?

Przy określaniu zdolności kredytowej klienta branych jest pod uwagę wiele czynników. Wśród tych najważniejszych należy wymienić:

 • Dochody stałe, przede wszystkim wysokość wynagrodzenia
 • Comiesięczne wydatki,
 • Posiadane kredyty i zobowiązania finansowe,
 • Rachunki jakie jesteśmy zobowiązani do opłacania, takie jak np. rachunek za internet, telewizję kablową, telefon,
 • Opłaty za media.

Przy określaniu zdolności kredytowej banki zestawiają dochody klientów wraz z ich wydatkami. Bank określa w ten sposób jaka kwota pozostaje klientom po opłaceniu wszystkich niezbędnych zobowiązań finansowych. Instytucje finansowe mogą w ten sposób sprawdzić czy klienta w ogóle stać na kredyt i jego spłatę wraz z oprocentowaniem i wszystkimi dodatkowymi opłatami. Ważne jest, że banki oceniając zdolność kredytową swoich klientów kierują się swoim własnym, wewnętrznym systemem. W związku z powyższym zdolność kredytowa klientów jest różna w różnych bankach. Należy pamiętać, że od zdolności kredytowej zależy jak korzystna jest oferta banku. Może się jednak zdarzyć, że w jednym banku będziemy mieli zdolność kredytową, z kolei w innym nie.

 

zdolność kredytowa

 

Jak można zwiększyć własną wiarygodność w oczach banku?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie wiarygodności w oczach banków. Oczywiście jeśli klient ma bardzo duże wydatki, a stosunkowo niskie dochody to będzie miał problemy z uzyskaniem pożyczki lub kredytu, gdyż budżet klienta jest już wystarczająco obciążony. Posiadając kilka kredytów lub pożyczek, warto pomyśleć jednak o konsolidacji posiadanych zobowiązań finansowych. Polega ona na konsolidacji, czyli połączeniu wszystkich zobowiązań finansowych w jedno, tak aby móc swobodniej kontrolować wszystkie nasze zobowiązania. Konsolidacja ma tą zaletę, że pozwala zmniejszyć wysokość raty kredytowej. Przed przystąpieniem do konsolidacji należy jednak sprawdzić i ocenić wszystkie nasze wydatki i zobowiązania finansowe. Możemy obniżyć posiadane abonamenty, możemy zrezygnować ze zbędnych wydatków, np. posiadanych karnetów. Banki równie często sprawdzają historię transakcji finansowych na naszym koncie. Warto więc zadbać o to, aby nasze wydatki były nieznaczne, z kolei nasze dochody powinny być jak najwyższe. Możemy polepszyć naszą zdolność kredytową, gdy do naszego gospodarstwa domowego dodamy osobę, która ma wyższe dochody od nas.

Kiedy bank pyta nas o posiadane źródła dochodu, należy poza źródłem głównym, którym jest najczęściej umowa o pracę wskazać również inne dochody, o ile je posiadamy. Mowa tutaj o ewentualnych rentach, premiach, nagrodach pieniężnych, umowach cywilnoprawnych i innych wpływach finansowych. Wszystkie te dodatkowe dochody poprawią nasz wizerunek w oczach banku. Warto na bieżąco sprawdzać i dbać o to, abyśmy nie posiadali absolutnie żadnych zaległości finansowych.  Pojawienie się nawet najmniejszych problemów ze spłatą nawet 50 zł może sprawdzić, że będziemy mieli w przyszłości problemy z uzyskaniem jakiegokolwiek wsparcia finansowego.

Zobacz pozostałe informacje i artykułyOstatnio komentowane na zeropozyczki.pl

 • Kiedy dobrym rozwiązaniem jest pożyczka
  WANDA PAULA - 3 dni temu, 17.04.2019
  Mieszkam w USA na Florydzie i jestem dziś szczęśliwą kobietą? Powiedziałem sobie, że każdy pożyczkodawca, który może zmienić moje życie i pożyczkę mojej rodziny, poleci im osobę, która szuka pożyczki. Jeśli potrzebujesz pożyczki i masz 100% pewności, że spłacisz pożyczkę, skontaktuj się z nimi i poinformuj, że pani Sharon Coolidge Lynn odesłała Cię do nich. acceptanceloancompany11@gmail.
 • Kiedy dobrym rozwiązaniem jest pożyczka
  Luis Roland - Miesiąc temu, 19.03.2019
  Moje imię to Luis Roland, mam uroczą żonę i 3 dzieci. tydzień temu rozpaczliwie potrzebowałem pieniędzy, więc pomyślałem o pożyczce, a potem natknąłem się na tak wielu oszustów, którzy odebrali ode mnie 2500 euro i odmówili mi e-maila. Stałem się bardzo sfrustrowany iw końcu pijany, jeden wierny dzień poszedłem do klubu na drinka, gdzie spotkałem starego przyjaciela, powiedziałem mu wszystko, co mi się przydarzyło, przedstawił mnie GINA MORGAN LOAN COMPANY LTD i dał mi swój e-mail adres (ginamorganloancompany@gmail.com), powiedział mi, jak firma pomogła mu i jego rodzinie. Natychmiast skontaktowałem się z nią, gdy wróciłem do domu, powiedziano mi zasady i regulacje, po przetworzeniu pożyczki w mniej niż 24 godziny otrzymałem pożyczkę w wysokości 80 000 euro. Więc jeśli jesteś zainteresowany pożyczką, możesz również skontaktować się z nią na ten adres e-mail: ginamorganloancompany@gmail.com
 • Bill - Miesiąc temu, 09.03.2019
  Uzyskanie uzasadnionej pożyczki zawsze stanowiło ogromny problem dla klientów, którzy mają problemy finansowe i potrzebują do tego rozwiązania. Kwestia kredytu i zabezpieczenia jest czymś, czego klienci zawsze martwią się, gdy szukają pożyczki od legalnego kredytodawcy. Ale ... zrobiliśmy tę różnicę w branży pożyczkowej. Możemy udzielić pożyczki w przedziale od 5 000,00 USD do 500 000 000 USD za jedyne 3% odsetek. Prosimy natychmiast odpowiedzieć na tę wiadomość e-mail: billjohnson.loanfirm011@gmail.com
 • Kiedy dobrym rozwiązaniem jest pożyczka
  Mrs Sharon - Ćwierć roku temu, 12.01.2019
  Cześć wszystkim, Nazywam się Mrs Sharon Sim. Mieszkam w Singapurze i jestem dziś szczęśliwą kobietą? i powiedziałem sobie, że jakikolwiek pożyczkodawca, który uratuje moją rodzinę od naszej złej sytuacji, polecę każdą osobę, która szuka pożyczki, dał mi szczęście i mojej rodziny, potrzebowałem pożyczki w wysokości 250 000,00 S aby zacząć moje życie od kiedy jestem samotną matką z 3 dzieciakami spotkałem tego szczerego i BOGA obawiając się pożyczkodawcy pożyczki, który pomógł mi z pożyczką w wysokości 250 000,00 SG $. Dolar, on jest BOGIEM, bojąc się człowieka, jeśli potrzebujesz pożyczki, a spłacisz pożyczkę, skontaktuj się z nim, powiedz mu, że to jest pani Sharon, to odsyła cię do niego. skontaktuj się z Johnem Robinsonem, poprzez quickloanlender.help@gmail.com WhatsApp: +234 (0) 8107393284) Dziękuję.
 • Kiedy dobrym rozwiązaniem jest pożyczka
  THOMPSON GARY - 4 miesiące temu, 05.12.2018
  Witaj! Czy potrzebujesz pożyczki? Jestem zarejestrowanym i wiarygodnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek osobom mającym trudności finansowe, osobom starającym się spłacać rachunki za naukę, tym, którzy próbują kupić samochód lub założyć własną firmę, kontrahentów i agencje rządowe. Aby uzyskać więcej informacji lub formularz wniosku o pożyczkę Skontaktuj się z nami przez e-mail: thompson.loanservice@gmail.com Zarządzanie. WhatsApp: +254753990568 Skontaktuj się z Credit Speedy teraz !!!
 • Bill Johnson - 5 miesiecy temu, 14.11.2018
  Uzyskanie uzasadnionej pożyczki zawsze stanowiło ogromny problem dla klientów, którzy mają problemy finansowe i potrzebują do tego rozwiązania. Kwestia kredytu i zabezpieczenia jest czymś, czego klienci zawsze martwią się, gdy szukają pożyczki od legalnego kredytodawcy. Ale ... zrobiliśmy tę różnicę w branży pożyczkowej. Możemy udzielić pożyczki w przedziale od 5 000,00 USD do 500 000 000 USD za jedyne 3% odsetek. Prosimy natychmiast odpowiedzieć na tę wiadomość e-mail: billjohnson.loanfirm011@gmail.com Nasze usługi obejmują: Konsolidacja długów Drugi kredyt hipoteczny Pożyczki biznesowe Pożyczki osobiste Pożyczki międzynarodowe Pożyczka dla każdego rodzaju Pożyczka rodzinna Xmas Loan finansujemy małą firmę kredytową, pośredników, małe instytucje finansowe, bo mamy nieograniczony kapitał. Aby uzyskać więcej informacji na temat udzielania pożyczki, skontaktuj się z nami, prosimy o natychmiastową odpowiedź na tego e-maila: billjohnson.loanfirm011@gmail.com Pan Bill Johnson