Czym jest zdolność kredytowa

Czym jest zdolność kredytowa

Chyba każdy obecnie słyszał o jakiejś firmie pożyczkowej albo parabanku. Współcześnie można wymienić różnorakie instytucje finansowe, które stanowią alternatywne rozwiązanie dla usług bankowych. Jeszcze kilkanaście lat temu wśród pozabankowych instytucji finansowych wymienić można było stosunkowo niewiele takich podmiotów.

W ostatnich latach liczba instytucji pozabankowych zwiększyła się diametralnie, do tego stopnia, że duża konkurencja na rynku spowodowała konieczność oferowania różnorakich produktów i usług w coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Doprowadziło to do prawdziwego zamieszania na rynku finansowym. Obecnie uzyskanie środków finansowych za pomocą pożyczki pozabankowej jest wyjątkowo proste. Na rynku istnieje wiele szybkich pożyczek. Zdecydowana większość takich szybkich pożyczek oferowana jest przez Internet.

Jaka jest zatem różnica pomiędzy ofertą pożyczkową poszczególnych firm pożyczkowych?  Przede wszystkim zależy to od polityki firmy pożyczkowej. Obecnie duża konkurencja na rynku finansowym wymusza na firmach pożyczkowych liczne promocje i korzystniejsze warunki spłaty zaciągniętych zobowiązań finansowych. Na rynku finansowym trwa obecnie prawdziwe walka o klienta. Pomimo tego może się jednak zdarzyć, że różnice w szczegółach oferty poszczególnych firm pożyczkowych mogą być bardzo duże, do tego stopnia, że uzyskanie pierwszej pożyczki w jednej firmie jest całkowicie bezpłatne, a w drugiej należy ponieść niemałe koszty pożyczki. W niektórych firmach warunki udzielenia pożyczki zależą w dużej mierze od zdolności kredytowej klienta. W przypadku banków, wszystkie instytucje bankowe zobowiązane są do badania zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem wsparcia finansowego. W przypadku firm pożyczkowej - nie ma tego obowiązku. W przypadku negatywnej historii kredytowej nie ma co liczyć na kredyt lub pożyczkę w banku. Z kolei firmy pożyczkowe mogą udzielić wsparcia finansowego klientom, którym w przeszłości zdarzyło się mieć problemy z terminową spłatą zobowiązania finansowego. Jednak nie jest to reguła, dlatego warto zadbać o własną zdolność kredytową. W tym celu warto poznać wszystkie sposoby, dzięki którym wypadniemy korzystnie w oczach kredytodawcy.


Czym właściwie jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytową można określić jako zdolność określonego podmiotu do spłaty w całości wraz ze wszystkimi odsetkami zaciągniętego zobowiązania finansowego w określonym w umowie z instytucją finansową, zarówno bankiem, firmą pożyczkową lub parabankiem czasie. Zdolność kredytową można postrzegać zatem jako pewną wiarygodność finansową kredytobiorcy. Zdolność kredytowa jest niezwykle ważnym etapem procesu kredytowego. W przypadku banków, jest to pierwsza czynność, którą bank wykonuje przed udzieleniem kredytobiorcy wsparcia finansowego. Badając naszą zdolność kredytową bank sprawdza naszą historię kredytową i weryfikuje, czy jesteśmy dla banku wiarygodnym klientem, czy należy się jednak po nas spodziewać problemów z terminową spłatą całego zobowiązania finansowego. Niska zdolność kredytowa jest najczęstszym powodem negatywnej decyzji kredytowej.

 

Powody odrzucenia kredytu
Powody nie otrzymania kredytu w wybanym banku - Zdolność kredytowa: 74%

 

Co się liczy przy określaniu zdolności kredytowej?

Przy określaniu zdolności kredytowej klienta branych jest pod uwagę wiele czynników. Wśród tych najważniejszych należy wymienić:

 • Dochody stałe, przede wszystkim wysokość wynagrodzenia
 • Comiesięczne wydatki,
 • Posiadane kredyty i zobowiązania finansowe,
 • Rachunki jakie jesteśmy zobowiązani do opłacania, takie jak np. rachunek za internet, telewizję kablową, telefon,
 • Opłaty za media.

Przy określaniu zdolności kredytowej banki zestawiają dochody klientów wraz z ich wydatkami. Bank określa w ten sposób jaka kwota pozostaje klientom po opłaceniu wszystkich niezbędnych zobowiązań finansowych. Instytucje finansowe mogą w ten sposób sprawdzić czy klienta w ogóle stać na kredyt i jego spłatę wraz z oprocentowaniem i wszystkimi dodatkowymi opłatami. Ważne jest, że banki oceniając zdolność kredytową swoich klientów kierują się swoim własnym, wewnętrznym systemem. W związku z powyższym zdolność kredytowa klientów jest różna w różnych bankach. Należy pamiętać, że od zdolności kredytowej zależy jak korzystna jest oferta banku. Może się jednak zdarzyć, że w jednym banku będziemy mieli zdolność kredytową, z kolei w innym nie.

 

zdolność kredytowa

 

Jak można zwiększyć własną wiarygodność w oczach banku?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie wiarygodności w oczach banków. Oczywiście jeśli klient ma bardzo duże wydatki, a stosunkowo niskie dochody to będzie miał problemy z uzyskaniem pożyczki lub kredytu, gdyż budżet klienta jest już wystarczająco obciążony. Posiadając kilka kredytów lub pożyczek, warto pomyśleć jednak o konsolidacji posiadanych zobowiązań finansowych. Polega ona na konsolidacji, czyli połączeniu wszystkich zobowiązań finansowych w jedno, tak aby móc swobodniej kontrolować wszystkie nasze zobowiązania. Konsolidacja ma tą zaletę, że pozwala zmniejszyć wysokość raty kredytowej. Przed przystąpieniem do konsolidacji należy jednak sprawdzić i ocenić wszystkie nasze wydatki i zobowiązania finansowe. Możemy obniżyć posiadane abonamenty, możemy zrezygnować ze zbędnych wydatków, np. posiadanych karnetów. Banki równie często sprawdzają historię transakcji finansowych na naszym koncie. Warto więc zadbać o to, aby nasze wydatki były nieznaczne, z kolei nasze dochody powinny być jak najwyższe. Możemy polepszyć naszą zdolność kredytową, gdy do naszego gospodarstwa domowego dodamy osobę, która ma wyższe dochody od nas.

Kiedy bank pyta nas o posiadane źródła dochodu, należy poza źródłem głównym, którym jest najczęściej umowa o pracę wskazać również inne dochody, o ile je posiadamy. Mowa tutaj o ewentualnych rentach, premiach, nagrodach pieniężnych, umowach cywilnoprawnych i innych wpływach finansowych. Wszystkie te dodatkowe dochody poprawią nasz wizerunek w oczach banku. Warto na bieżąco sprawdzać i dbać o to, abyśmy nie posiadali absolutnie żadnych zaległości finansowych.  Pojawienie się nawet najmniejszych problemów ze spłatą nawet 50 zł może sprawdzić, że będziemy mieli w przyszłości problemy z uzyskaniem jakiegokolwiek wsparcia finansowego.

Zobacz pozostałe informacje i artykułyOstatnio komentowane na zeropozyczki.pl

 • Zalety zakupu domu na kredyt hipoteczny
  pani Henriette Clara - Ponad 2 tygodnie temu, 28.09.2018
  Mieszkam w Melbourne w Australii i jestem dziś szczęśliwą kobietą? Powiedziałem sobie, że każdy pożyczkodawca, który mógłby zmienić moje życie i życie mojej rodziny, polecę każdą osobę, która szuka dla nich pożyczki. Jeśli potrzebujesz pożyczki i jesteś w 100% pewny, że spłacasz pożyczkę, skontaktuj się z nimi i powiedz im, że pani Henriette Clara skierowała cię do nich. theodorejamesonfinance@gmail.com lub możesz wysłać tekst +12512704243
 • Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny
  Kenneth Abrighten - Miesiąc temu, 02.09.2018
  Czy masz niską zdolność kredytową i trudno ci uzyskać pożyczkę od lokalnych banków / innych instytucji finansowych? Czy potrzebujesz funduszy na rozpoczęcie działalności lub rozwój firmy? Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pomaganiu ludziom w nabywaniu, odnawianiu i pozostaniu w domach oraz rozszerzaniu / rozpoczynaniu działalności. Pomagamy nowym przedsiębiorcom i właścicielom inteligentnych firm rozwijać się przy pomocy odpowiednich środków finansowych. Oferujemy szeroki zakres usług finansowych dla zainteresowanych klientów, którzy szukają pożyczek na sfinansowanie swoich wydatków. Nasza usługa jest oferowana w bardzo niskiej i minimalnej stawce 3%, zgodnie z Twoimi potrzebami. Aby uzyskać więcej informacji, wejdź do nas przez: customercare@kabusinesshome.com, jeśli potrzebujesz szybkiej pożyczki. Z poważaniem customercare@kabusinesshom.com kennethabrighten@kabusinesshome.com www.kabusinesshom.com
 • Kiedy dobrym rozwiązaniem jest pożyczka
  Tony Rock - 2 miesiące temu, 22.08.2018
  Czy myślisz o uzyskaniu pomocy finansowej, której naprawdę potrzebujesz? Czy myślisz dzisiaj o tym, jak uzyskać pożyczkę prawną? Myślisz o założeniu własnego biznesu? Czy masz długi do zapłaty? Czy chcesz zapłacić czesne? Czy potrzebujesz pilnej pożyczki na opłacenie rachunków? To jest Twoja szansa, aby osiągnąć Twoje życzenia. Pomożemy Ci we wszelkiego rodzaju pożyczkach. Kredyty kredytowe, pożyczki na działalność gospodarczą i pożyczki studenckie? Udzielamy pożyczki prywatnej w jakiejkolwiek formie Pożyczka o oprocentowaniu 2% po więcej informacji Skontaktuj się z nami przez e-mail {fhacyberservics@gmail.com} INFORMACJE DOTYCZĄCE ZBIORÓW: Kwota kredytu: Nazwa pożyczkobiorców: Dane kontaktowe kredytobiorcy: Ty i państwo: Miasto: Narodowość: Finansowanie pożyczki: Czas trwania pożyczki: Status cywilny: Łata: Seks: Miesięczny przychód: E-mail: fhacyberservics@gmail.com Numer telefonu: +1903) 568-0039 Pan Tony Rock Konsultant generalny
 • Łatwykredyt 1500zł na 30 dni bez odsetek - opinie informacje
  Monika - Pół roku temu, 12.04.2018
  Warto jeśli nie ma sie problemu z BIK!!!
 • Wysokość oprocentowania i opłat pożyczki online
  Kontek - Pół roku temu, 12.04.2018
  Dokładnie jak pisze kolaga wyżej. Doskonale że jest jakieś ograniczenie w wysokości oprocentowania, też zastanawiałem się czy firma może sobie nagle szybko podnieść oprocentowania do jakiś ogromnych procent. Swego czasu było przeciez głosno o firmach które miały po kilka tyś. % za opóźnienia spłat.
 • Trzy najbardziej uciążliwe skutki braku spłaty pożyczki
  Mateusz - Pół roku temu, 11.04.2018
  Jak kolega wyżej, nim weźmiesz kredyt pamietaj aby sprawdzic czy dasz rade go spłacić. Ludzie o tym zapominaja, a pozniej placz bo trafiają do BIK czy coś ;l